STRONA GŁÓWNA
- Pożyczka gotówkowa

INFORMACJE O POŻYCZKACH
- Pożyczka gotówkowa w banku
- Pożyczka gotówkowa w firmie pozabankowej
- Różnica między pożyczką bankową a pozabankową
- Pożyczki online, czyli jak uzyskać pożyczkę przez internet
- Z jakimi kosztami wiąże się wzięcie pożyczki

- Pożyczki pozabankowe
- Pożyczki gotówkowe online

POPULARNE POZABANKOWE POŻYCZKI GOTÓWKOWE
- Filarum
- Vivus
- Net Credit
- Alfa Kredyt
- Soho Credit
- Smart Pożyczka
- Szybka Gotówka
- VIA SMS
- Wonga
- Ekspres Kasa
- Pożyczka Plus
- Pożyczkomat
- Ekspres Pożyczka
- Cashper
- Extra Portfel
- Net Gotówka
- Cash Sport
- SMS Kredyt
- SMS 365
- Incredit
- Zaplo
- Provident
 


Jeśli jest ci potrzebna szybka pożyczka gotówkowa online,
sprawdź aktualne porównanie chwilówek internetowych


Pozabankowa pożyczka gotówkowa

Udzielanie pożyczek jest uregulowane w kodeksie cywilnym. Na podstawie art. 720 kodeksu cywilnego przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Pożyczki mogą być udzielane przez banki, a także inne osoby prawne lub fizyczne. W przypadku osób prawnych można mówić o bankach oraz instytucjach pozabankowych, udzielających pożyczek gotówkowych.

Instytucje pozabankowe wykorzystują niszę na rynku pożyczek gotówkowych i kredytów gotówkowych, udzielanych przez banki. To, co w przypadku banków jest trudniejsze do uzyskania, albo wręcz nieosiągalne, w instytucjach pozabankowych jest na wyciągnięcie ręki. Instytucje pozabankowe dysponują ofertą pożyczkową przede wszystkim dla osób, które takiej pożyczki nie mogłyby uzyskać w banku. Banki wnikliwie badają sytuację finansową pożyczkobiorcy i ostrożniej szacują ryzyka spłaty. Mogą wymagać zabezpieczenia pożyczanej kwoty. Zwykle żądają zaświadczenia o dochodach, albo przynajmniej wyciągu z konta bankowego, na podstawie którego oceniają szanse spłaty pożyczki. Zwykle banki weryfikują także historię kredytową w rejestrze Biura Informacji Kredytowej (BIK). Ocena banku jest zwykle złożona i kompleksowa. Jest też stosunkowo długa i nie zawsze kończy się pozytywną decyzją i udzieleniem pożyczki.

Pożyczki pozabankowe dzielą się na 2 zasadnicze typy pożyczek. Może to być pożyczka krótkoterminowa udzielana na 30-60 dni i spłacana jednorazową płatnością lub pożyczka ratalna udzielana na wiele miesięcy lub kilka lat i spłacana w ratach co miesiąc lub co tydzień. 

Instytucje pozabankowe oferują zwykle pożyczki z bardziej uproszczoną procedurą, przez co stają się łatwiej dostępne dla przeciętnego klienta. Jest to oferta szczególnie dla osób, które potrzebują pieniędzy, ale nie mogą liczyć na pożyczkę w banku. Takie instytucje mogą bazować jedynie na oświadczeniu o zarobkach, albo w ogóle nie żądają informacji o źródle ani wysokości dochodów. Wszytko zależy od kwoty pożyczki. Im mniejsza pożyczka, tym mniej formalności. Dla małych kwot często wystarczy sam dowód osobisty i symboliczny przelew na wskazane konto, np. w wysokości 10 groszy. Dla większych kwot pożyczkodawca może żądać zaświadczenia o zarobkach. Może także (ale nie musi) sugerować się historią kredytową, opisaną w BIK. Taka instytucja ponosi znacznie większe ryzyko, ale rekompensuje je w zupełności poprzez wysokie oprocentowanie. Pożyczane kwoty są zdecydowanie mniejsze niż w przypadku kredytu, stąd ewentualny brak spłaty nie wpływa drastycznie na kondycję firmy. Pożyczki gotówkowe są przeważnie udzielane na krótki okres (krótszy niż kredyty) i w bardzo krótkim czasie. Decyzja o wypłacie środków może nastąpić nawet po upływie kilku- kilkunastu minut. Coraz bardziej popularne jest załatwianie pożyczek przez Internet, szczególnie dla małych kwot i jedynie na podstawie dowodu osobistego. Decyzja jest wówczas natychmiastowa. Pieniądze można otrzymać na wskazane konto, albo do ręki (internetowe pożyczki są wypłacane przelewem). Jest to dobra opcja dla osób, które potrzebują pieniędzy natychmiast, a nie mogą liczyć na pożyczkę w banku. Szybkośc i wygoda mają oczywiście swoje koszty - pożyczki pozabankowe są zwykle droższe od bankowych, co nie oznacza, że nie są na rynku dostępne tanie chwilówki czy nawet promocyjne oferty pożyczki za darmo. Trzeba jednak pamiętać, że takie oferty to zwykle promocje "na pierwszy raz", a każda kolejna pożyczka jest już obarczona kosztem według standardowych stawek danej firmy, które są zwykle znacznie wyższe niż te promocyjne. Pożyczka pozabankowa powinna więc być rozwiązaniem doraźnym, stosowanym rzadko i na krótki okres. 


(C) 2015 - pozyczkagotowkowa.edu.pl - serwis edukacyjny poświęcony pożyczkom gotówkowym w Polsce.
Zawarte na tej stronie informacje mają jedynie charakter poglądowy i nie należy ich traktować jako porady, zachęty czy podstawy do podejmowania jakichkolwiek działań finansowych. Mimo dołożenia wszelkich starań właściciel strony nie gwarantuje ich aktualności i nie może odpowiadać za ewentualne nieścisłości.
Ta strona może stosować pliki cookies dla celów statystycznych i reklamowych. Korzystanie z tej witryny bez zmiany ustawień przegladarki w zakresie plików cookies oznacza akceptację faktu zapisywania ich w pamięci komputera użytkownika strony.