STRONA GŁÓWNA
- Pożyczka gotówkowa

INFORMACJE O POŻYCZKACH
- Pożyczka gotówkowa w banku
- Pożyczka gotówkowa w firmie pozabankowej
- Różnica między pożyczką bankową a pozabankową
- Pożyczki online, czyli jak uzyskać pożyczkę przez internet
- Z jakimi kosztami wiąże się wzięcie pożyczki

- Pożyczki pozabankowe
- Pożyczki gotówkowe online

POPULARNE POZABANKOWE POŻYCZKI GOTÓWKOWE
- Filarum
- Vivus
- Net Credit
- Alfa Kredyt
- Soho Credit
- Smart Pożyczka
- Szybka Gotówka
- VIA SMS
- Wonga
- Ekspres Kasa
- Pożyczka Plus
- Pożyczkomat
- Ekspres Pożyczka
- Cashper
- Extra Portfel
- Net Gotówka
- Cash Sport
- SMS Kredyt
- SMS 365
- Incredit
- Zaplo
- Provident
 


Jeśli jest ci potrzebna szybka pożyczka gotówkowa online,
sprawdź aktualne porównanie chwilówek internetowych


Różnica między pożyczką w banku a poza bankiem

Regulacje prawne dotyczące pożyczek znajdują się w kodeksie cywilnym i ustawie o kredycie konsumenckim. To co odróżnia pożyczkę od kredytu, to fakt, że zaciągając pożyczkę nie trzeba precyzować jej celu. W przypadku kredytu zwykle należy się zdeklarować na co pieniądze zostaną przeznaczone. Istota pożyczki polega na tym, że możemy dowolnie dysponować pożyczoną sumą pieniędzy. Pożyczki mogą być udzielane przez osoby fizyczne i prawne.

Pożyczka w wysokości nie przekraczającej 500 złotych nie wymaga formy pisemnej. Powyżej tej kwoty powinna zostać sporządzona na piśmie tj. w postaci umowy zawieranej między stronami: pożyczkodawcą i pożyczkobiorcą. W praktyce pożyczka udzielana przez osoby fizyczne ma zwykle formę umowy ustnej. Mając jednak umowę pisemną można łatwiej dochodzić swoich praw wynikających z takiej umowy. Umowa pisemna jest standardowo stosowana przez podmioty specjalizujące się w udzielaniu pożyczek, czyli banki i instytucje pozabankowe. W umowach z takimi instytucjami wskazane są szczegółowe warunki spłaty zobowiązania, czyli kwota przyznanych środków, odsetki, prowizja, termin zwrotu i konsekwencje wynikające z niedotrzymania zobowiązań. W tej kwestii umowa o pożyczkę w banku i instytucji pozabankowej w zasadzie się nie różni.

Istotne różnice pomiędzy pożyczkami bankowymi i pozabankowymi występują na etapie wnioskowania o pożyczkę oraz jeśli weźmiemy pod uwagę kwotę pożyczki i warunki jej spłaty. 

Banki zwykle wymagają szeregu dokumentów, potrzebnych do oceny realnych możliwości spłaty przez klienta. Nie są to tak liczne i złożone dokumenty, jak w przypadku kredytu, ale niewątpliwie ocena wniosku jest bardziej restrykcyjna niż w innych instytucjach.

Tym samym procedura oceny wniosku jest dłuższa. Już sam ten fakt powoduje, że osoby oczekujące szybkiej pożyczki nie decydują się na usługi bankowe. W związku z tym, że bank intensywnie angażuje się w analizę konkretnego „przypadku”, to zwykle jest skłonny udzielić pożyczki powyżej pewnej sumy.

Dlatego też z usług bankowych mogą i powinny korzystać osoby potrzebujące większych kwot. Małe, szybkie pożyczki są domeną instytucji pozabankowych. Instytucje takie oferują pożyczki na stosunkowo małe kwoty, ale przy zachowaniu minimum formalności i na zdecydowanie krótsze terminy. Zwykle nie badają zdolności kredytowej, a jeśli to robią, to często na podstawie samego oświadczenia wnioskodawcy. W przypadku „szybkich” pożyczek może wystarczyć sam dowód osobisty. Większość firm oferuje usługi on-line, przez co wniosek o pożyczkę można złożyć nie wychodząc z domu.

Uproszczona procedura powoduje szybką dostępność pożyczek, ale także większe ryzyko dla pożyczkodawcy. Z tego względu okres spłaty jest krótki i kwoty stosunkowo nieduże. W przypadku niewypłacalności pożyczkobiorcy, strata dla takiej firmy jest jednak niewielka. Ryzyko jest jednak wkalkulowane w oprocentowanie. Pożyczki są droższe niż kredyty, a pożyczki pozabankowe są zwykle droższe niż pożyczki bankowe. Wszystko zgodnie z zasadą „coś za coś”. W instytucji pozabankowej mamy mniej formalności i szybszy dostęp, w zamian za wyższe oprocentowanie, przy mniejszej kwocie. W banku można dostać większą kwotę pożyczki, nawet na kilka lat, przy niższym oprocentowaniu, ale po bardziej wnikliwej ocenie dochodów i historii kredytowej. Jeśli historia kredytowa nie przedstawia się korzystnie, to jedynym rozwiązaniem może być pożyczka poza bankiem. Jeśli chcemy pożyczyć sporą sumę, z okresem spłaty liczącym kilka- kilkanaście lat, to jedynym źródłem takiej pożyczki może być bank. Wybór instytucji w której powinniśmy zaciągnąć pożyczkę zależy więc od kwoty, terminu spłaty oraz naszej historii finansowej i dochodów. 


(C) 2015 - pozyczkagotowkowa.edu.pl - serwis edukacyjny poświęcony pożyczkom gotówkowym w Polsce.
Zawarte na tej stronie informacje mają jedynie charakter poglądowy i nie należy ich traktować jako porady, zachęty czy podstawy do podejmowania jakichkolwiek działań finansowych. Mimo dołożenia wszelkich starań właściciel strony nie gwarantuje ich aktualności i nie może odpowiadać za ewentualne nieścisłości.
Ta strona może stosować pliki cookies dla celów statystycznych i reklamowych. Korzystanie z tej witryny bez zmiany ustawień przegladarki w zakresie plików cookies oznacza akceptację faktu zapisywania ich w pamięci komputera użytkownika strony.